MÍROVÉ NÁMĚSTÍ | Sváteční shromáždění zahájil Petr Novotný, ředitel Základní umělecké školy v Lounech, spolu se svou sestrou Romanou Annou Novotnou. Společně zpívali písně Karla Kryla a pěveckého tria Golden Kids. Úvodního slova se ujal zastupitel a bývalý starosta města Jan Kerner (ODS). Na pomyslné pódium, které tvořila podesta morového sloupu se schodištěm, postupně zval všechny řečníky. Svůj projev proneslo devět občanů z řad současných studentů, poslanců i pamětníků listopadových událostí. Vůbec poprvé byl sloup nasvícen státními barvami.
Akce trvala necelou hodinu a zúčastnily se jí téměř dvě stovky obyvatel města. Květiny a zapálené svíčky lidé tradičně skládali k soše mistra Jana Husa. Shromáždění bylo zakončeno státní hymnou v podání lounského pěveckého sboru Kvítek.
Studenti varovali před ztrátou demokracie
Akce se zúčastnilo i několik studentů. Tadeáš Soukup, žák sedmého ročníku osmiletého gymnázia, ve svém projevu opakovaně varoval před vnímáním demokracie jako “samozřejmosti”. Svá slova doplnil aktuálním srovnáním se situací v Myanmaru, kde po vojenském převratu v roce 2021, vypukla občanská válka. V zemi, která byla až do puče demokratická, nyní probíhají demonstrace, které armáda brutálně potlačuje.
Soukup se problematikou v Myanmaru zabývá již několik měsíců. Počátkem listopadu zorganizoval na lounském gymnáziu diskuzi s Linn Thant, bývalým dlouholetým politickým vězněm v Myanmaru, odsouzeným vojenskou juntou k trestu smrti. Linn Than získal v České republice politický azyl v roce 2015. Stal se také součástí projektu Paměť národa, který je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků.
Na slova svého spolužáka apeloval i další z řečníků, absolvent gymnázia Vít Stromšík (ODS).
Řeč přednesli politici i ředitel divadla
O významu výročí sametové revoluce, síly jednotné evropy a svobodné zemi mluvili i osobnosti české politické scény. Mezi nimi bývalý ministr dopravy Vladimír Budinský (ODS) nebo místopředseda poslaneckého klubu a poslanec Michal Kučera (TOP09). S několika neformálními, přesto povzbuzujícími slovy se mikrofonu ujal Jakub Bielecki, ředitel Vrchlického divadla v Lounech. Všechny přítomné současně pozval na koncert skupiny Paralet, který byl do programové nabídky divadla zahrnut v rámci oslav 20 let od znovuotevření.
Mezigenerační neshody a manželství pro všechny
Slova se ujala také Soňa Kerner, studentka dopravní fakulty ČVUT. „Chci poděkovat všem, kteří se buď přímo nebo nepřímo na podzim 1989 na změně režimu podíleli” uvedla na začátku svého projevu. „V devadesátých letech jste si vybojovali neuvěřitelnou příležitost vytvořit si svět k obrazu svému. A ne všichni jste byli sečtělí. Velké části z vás bylo dvacet, třicet let... A přesto jste nám vytvořili krásnou republiku, ve které je radost žít” pokračovala.
„Přesto mám pocit, že když se vám dnešní generace teenagerů, dvacátníků a třicátníků snaží říci, co by si od světa přáli, neposloucháte.” upozornila Kerner. Vyjádřila obavu k množství mezigeneračních neshod, které trápí současnou společnost. „Zmíním jen jednu, která mě osobně nejvíce tíží, a to manželství pro všechny. Průzkumy znovu a znovu ukazují, že si většina mladých přeje toto právo mít, ať už pro sebe, nebo pro své blízké. A aktivně jim v tom z velké části brání skupina 50+, pro kterou už svatba není aktuálním tématem, ve snaze zachránit nějakou ideu tradiční rodiny, která stejně neexistuje” vysvětlila Kerner.
„Velice mě mrzí, že si ve svobodném státě nemohu svobodně vybrat, s kým strávím zbytek svého života a založím rodinu. Tohle není nějaká kulturní válka, tohle je život vašich blízkých, který nemohou prožít tak, jak by si přáli. Prosím vás za všechny mladé, neodsuzujte naše světonázory” dodala.
V závěru své řeči vyjádřila přání v důvěřování mladé generaci, která si může o své budoucnosti rozhodnout sama.